Samo bieganie to za mało, moda na plogging

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczny prąd w domu nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczny prąd w domu należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na czym polega szwedzka moda na Eko-bieganie? Co oznacza termin „plogging”? Co jest potrzebne, by zacząć praktykować zdrowe i ekologiczne bieganie? Zapraszamy do lektury!

Na czym polega szwedzka moda na Eko-bieganie? Co oznacza termin „plogging”?

Ekobieganie to dyscyplina, na której punkcie ocalał cały świat. Pierwsza tego typu akcja została zorganizowana w 2016 roku, przez Szweda – Erika Ahlstrom. Termin „plogging” powstał w Szwecji i oznacza „podnieść i truchtać”.

Idea tej dyscypliny jest bardzo szczytna – w trakcie biegania ćwiczący zbierają śmieci z okolicznych alejek, parków i lasów i wyrzucają je do miejsc do tego przeznaczonych. Tego typu ekozawody są organizowane w wielu krajach na świecie i cieszą się szczególną popularnością np. we Francji, Niemczech i Hiszpanii.

Co jest potrzebne, by zacząć praktykować zdrowe i ekologiczne bieganie?

Ekobieganie można trenować samemu lub ze znajomymi. Na całym świecie organizowane są również wyjątkowe maratony ploggingowe, reklamowane w mediach społecznościowych hasztagiem #plogging oraz #biegamizbieram. Uczestnicy akcji ploggingowych podkreślają, że satysfakcja płynąca z tego sportu jest o wiele większa, niż w przypadku tradycyjnego biegania, czy maratonów.

Co jest potrzebne, by zacząć trenować plogging? Dyscyplina ta nie wiąże się z dużymi kosztami. Aby zacząć ekologicznie biegać, wystarczy się wyposażyć w sportowy strój, plastikowy worek oraz ochronne rękawice. W trakcie biegania należy zbierać śmieci na trasie i wokół niej, a po zakończeniu ploggingu, worek zutylizować w najbliższym śmietniku. Proste, prawda?

Kto może uprawiać plogging?

Plogging to dyscyplina, którą może uprawiać każdy. Do biegania nie jest wymagana rewelacyjna kondycja fizyczna, nie ma także ograniczeń do uprawiania ploggingu ze względu na wiek lub płeć.

W trakcie ekologicznego treningu nie tylko dbamy o naturalne środowisko, ale i o własne ciało oraz kondycję. Schylanie się po śmieci w trakcie biegania wpływa pozytywnie na stawy oraz mięśnie, a jeśli ktoś chce zwiększyć poziom zaawansowania, może dowolnie modyfikować intensywność treningu lub go rozbudowywać – np. o jazdę na rowerze lub rolkach.

Szukasz ciekawych i przydatnych porad dotyczących zdrowej żywności, lifestyle i ekologii? Sprawdź koniecznie serwis Porady.org. Ten portal na pewno Cię zainteresuje. Zobacz także dział Porady zdrowotne.