
Ekologiczna biżuteria – najciekawsze pomysły
Ekologia już od jakiegoś czasu zadomowiła się w naszym codziennym funkcjonowaniu. Na sklepowych półkach możemy znaleźć mnóstwo ekologicznych produktów – zarówno żywnościowych, jak i środków czystości. Nic więc dziwnego, że z biegiem czasu przyszła również pora na opakowania, które nie są szkodliwe dla środowiska. Czym one się charakteryzują i z czego powinny się składać? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Ekologiczne opakowanie to takie, które zostało wykonane z surowców organicznych pochodzących ze źródeł odnawialnych. Możemy do nich zaliczyć między innymi celulozę czy rośliny strączkowe. Zrobione w ten sposób na przykład pudełko usunięte jako odpad, po wejściu w kontakt ze środowiskiem degraduje się i staje się biomasą. Proces ten może trwać wiele lat, ale nie wymaga on żadnej ingerencji człowieka. Ten rodzaj opakowań to opakowania biodegradowalne. Często możemy spotkać również opakowania kompostowalne. Do tej grupy zaliczamy produkty, które po wyrzuceniu mogą zostać przekształcone w kompost. Proces ten jest znacznie szybszy niż biodegradacja. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj możemy zaliczyć do kategorii produktów przyjaznych środowisku.
Opakowanie ekologiczne powinno składać się z surowców pochodzenia roślinnego. Popularny w ostatnim czasie staje się na przykład bioplastik, który, mimo iż wykonany z substancji roślinnych, nadal zachowuje właściwości tworzywa sztucznego. Produkcja takich opakowań bazuje w głównej mierze na kukurydzy, trzcinie cukrowej oraz odpady rolnicze. Na rynku dostępne są również takie produkty jak w pełni ekologiczne pudełko. Mogą one być wykonane z recyklingowanych materiałów jak tektura lub z materiałów pochodzących z źródeł odnawialnych, czyli na przykład z bambusa. Jednym ze sposobów na ekologiczne opakowanie jest zastosowanie szkła. Dlaczego? Szklany słoik można bardzo łatwo umyć i z powodzeniem zastosować jeszcze raz. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż kupowanie i wyrzucanie plastikowych opakowań, które już raczej nikomu się nie przydadzą.
Ekologia towarzyszy nam już niemal na każdym kroku. Można nawet powiedzieć, że bycie eko jest współcześnie bardzo łatwe i nie wymaga od nas jakiejś specjalnej wiedzy czy szczególnego zaangażowania. Świadomość, że pudełko, w które zapakowano nasze jedzenie, jest wykonane z materiałów w 100% recyklingowanych może nam dodać motywacji do poszukiwania innych, również przyjaznych środowisku rozwiązań. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie takich produktów poszukiwać na sklepowych półkach.