Przyszłość opakowań należy do branży eko

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczny prąd w domu nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczny prąd w domu należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zdobycze cywilizacyjne mają to do siebie, że z czasem pokazują swoje złe, nieprzewidywalne początkowo oblicze. Tak było z odkryciem napędu mechanicznego, do którego używa się paliw kopalnianych – jak się z czasem okazało, ceną za szybkie przemieszczanie się stała się degradacja środowiska i niespotykane zanieczyszczenie powietrza, spowodowane spalinami.

Wyspy plastiku i degradacja środowiska

Wygodne opakowania z plastiku stały się początkowo zbawieniem dla milionów ludzi. Produkty spożywcze, chemiczne, gospodarcze można tanio i łatwo zapakować, owinąć, zabezpieczyć foliową torbą lub pudełkiem oraz bezpiecznie przenieść. Okazało się jednak, że opakowania plastikowe niszczą świat – to, co miało być walorem, stało się przekleństwem – są wiecznie trwałe, ich proces rozkładu może trwać stulecia. Wyspy plastiku pływają po oceanach, zabijają zwierzęta, niszczą roślinność.

Świat stanął przed ogromnym wyzwaniem – zastąpić zabójczy plastik opakowaniami ekologicznymi, które spełniając swoje funkcje, będą przyjazne dla środowiska.

Eko – alternatywa dla świata

Odwrotu nie ma, opakowania plastikowe należy jak najszybciej zastąpić przyjaznymi dla środowiska alternatywami. Firmy, które nie przeszły na opakowania ekologiczne tracą klientów i kontrahentów, we własnym, dobrze rozumianym interesie muszą zmienić politykę środowiskową.

Co oznacza jednak w rzeczywistości modny skrót eko i jakie są opakowania, spełniające kryteria ekologiczności?

Co to znaczy „opakowanie ekologiczne”?

Opakowania ekologiczne można podzielić na następujące grupy produktów:

  • Wykonane z materiałów recyklingowych, czyli pochodzących z recyklingu oraz kwalifikujące się do niego. Należą do nich kartony, torby na zakupy, skrzynki itd.
  • Wytworzone z wykorzystaniem źródeł odnawialnych – np. coraz modniejszy bambus.
  • Opakowania wielokrotnego użytku – np. szkło.
  • Opakowania biodegradowalne – np. z dodatkiem lub w całości wykonane z alg morskich, zastępujące plastik w produktach spożywczych lub tzw. bioplastik, czyli materiały, które po wykorzystaniu wracają do środowiska nie niszcząc go.

Eko – opakowania to droga jednokierunkowa

Klienci coraz częściej zaczynają zwracać uwagę na rodzaj opakowania, w którym otrzymują produkt. Lubią mieć świadomość, że pudełko zostało przetworzone ze starej makulatury, a słoik mogą ponownie wykorzystać. Stąd też walka o klienta oraz troska o środowisko zmusza producentów do wyszukiwania alternatów.

Dotychczasowi producenci opakowań muszą dosyć szybko przestawić się na produkcję innego rodzaju materiałów. Zaniedbywany obszar recyklingu staje się jednym z wiodących na rynku poszukiwania półproduktów dla każdego rodzaju przemysłu. Obojętnie, czy klient kupuje marchewkę czy telewizor lub pralkę, chce mieć świadomość, że pudło, wrzucone do specjalnie oznaczonego pojemnika na śmieci będzie ponownie wykorzystane, a jeszcze lepiej, kiedy znajdzie informację, że z takiego przetworzonego materiału zostało wykonane.