Choroby rzepaku – jak z nimi walczyć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczny prąd w domu nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczny prąd w domu należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wiosna to czas ruszenia wegetacji, a co za tym idzie – występowania mniej lub bardziej uciążliwych chorób rzepaku. W skutecznej walce z nimi ważna niezwykle ważne jest prawidłowe zinterpretowanie występujących objawów i postawienie trafnej diagnozy. Pozwala to wybrać metody zwalczania adekwatne do powstałych chorób.

Najczęściej występujące choroby rzepaku

Warto zaznaczyć, że początek chorób pojawiających się wiosną może mieć miejsce już na przełomie jesieni i zimy. Ryzyko wystąpienia zmian spowodowanych w głównej mierze przez grzyby rośnie, kiedy wymienione wyżej pory roku są dość ciepłe i słoneczne. Chorobą pszenicy ozimej jest często występująca szara pleśń wywoływana przez grzyb Botrytis cinerea. Infekcja objawia się szarym nalotem oraz gniciem roślin. Podatne na tą chorobę są przede wszystkim rośliny osłabione i uszkodzone, a także posadzone zbyt gęsto. Jedną z bardzo groźnych chorób rzepaku jest sucha zgnilizna kapustnych, która powstaje w wyniku działania grzyba Phoma lingam. Największy problem stanowi porażenie pędów, które przyczynia się do uschnięcia całej rośliny. Grzyby z rodzaju Alternaria tworzą na liściach ciemne plamy, które stanowią symptom czerni krzyżowej. Ten rodzaj choroby pszenicy ozimej sprawia, że roślina zatrzymuje się w fazie rozwojowej, do której dotarła przed wystąpieniem infekcji.

Jak uporać się z chorobami rzepaku?

Skuteczne będzie zastosowanie odpowiednich środków ochronnych. Preparaty dostępne na rynku mają szeroki zakres działania – wiele z nich stosować można o różnych porach roku, ponieważ wykazują zastosowanie interwencyjne i zapobiegawcze. Oznacza to, że odpowiednio wcześnie wykorzystany skutecznie zabezpieczy rzepak ozimy przed infekcjami grzybicznymi, natomiast jeśli ich pojawienie się zostanie zauważone dopiero poprzez występujące objawy, swoim działaniem zatrzyma rozwój choroby, a więc zminimalizuje skutki jej rozprzestrzeniania się. Należy mieć na uwadze to, że lepsze efekty wykazuje działanie profilaktyczne.