Zamiast do rzeki trafia na stół. Pro-ekologiczne metody pozyskiwania soli

Sól spożywcza odbiorcom detalicznym zwykle kojarzy się z produktem wydobywanym w kopalniach, czy pozyskiwanym z wody morskiej. W Polsce działa jednakże przedsiębiorstwo, jeden z głównych dostawców soli na naszym rynku, które produkując sól spełnia jednocześnie użyteczną rolę w dziedzinie dbania o środowisko naturalne: chroni rzekę Bierawkę, prawy dopływ Odry przed nadmiernym zasoleniem przez wody kopalniane odpompowywane ze śląskich zakładów wydobywczych.

Przedsiębiorstwo od ponad 40 lat pozyskuje sól poprzez odsalanie słonych wód (solanek) odprowadzanych z niższych poziomów kopalń węgla kamiennego, które bez działalności Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji, właściciela marki Sól Dębieńska, trafiałyby bezpośrednio do rzeki Bierawki, a wraz z biegiem rzeki i do Odry zwiększając w znacznym stopniu jej zasolenie. Zwiększenie zasolenia rzek z kolei przełożyłoby się na niszczenie ekosystemu drugiej najdłuższej w Polsce rzeki.

Produkcja soli: proces pozyskiwania

Proces technologiczny wykorzystujący wieloetapową filtrację, system filtrów odwrotnej osmozy oraz proces odparowywania umożliwia uzyskanie wysokojakościowej soli spożywczej o zawartości NaCl na poziomie 99,4%, cechującej się stałą, wysoką zawartością wapna i magnezu, a także niskim poziomem wilgotności. Całość cech pozyskiwanej soli przekłada się z kolei na brak konieczności stosowania często niepożądanych substancji antyzbrylających w oferowanych produktach.

Oferta producenta

W ofercie przedsiębiorstwa dla branży spożywczej znajdziemy sól spożywczą niejodowaną i jodowaną w opakowaniach od 25 do 1000 kg, a także pył solny. Ofertę uzupełniają tabletki solne, oferowane głównie z myślą o producentach wyrobów czyszczących, oraz solanka drogowa wysokiej jakości przeznaczona do zimowego utrzymania dróg.

Ze względu na posiadane zaplecze magazynowe, zdecydowana większość produktów dostępna jest „od ręki”, i realizacja zamówienia może nastąpić tuż po jego złożeniu.

Wszystkie produkty spożywcza oferowane przez markę Sól Dębieńska posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny i Państwowego Inspektora Sanitarnego, a firma może pochwalić się otrzymaniem w 2018 roku wyróżnienia TOP PRODUKT oraz godła DOCEŃ POLSKIE