Pokrzywa – dlaczego warto ją pić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczny prąd w domu nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczny prąd w domu należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Pokrzywa przez dużą liczbę osób traktowana jest wyłącznie jako ogrodowy chwast. Większość z nas przebywając wśród przyrody unika miejsc, w których znajduje się ta roślina obawiając się o poparzenie. Jednak warto wiedzieć, że zioło to coraz częściej spożywane jest w postaci naparu ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Dlaczego warto pić napar z pokrzywy?

Słów kilka o pokrzywie

Pokrzywa zwyczajna to roślina należąca do rodziny pokrzywowatych. Rośnie dziko w zasadzie na całym Świecie, jednak najczęściej spotkamy ją na obszarach, które zostały poddane działalności człowieka. Roślina ta jest stosowana w ogrodnictwie, hodowli zwierząt, w gastronomii, a także coraz częściej ze względu na swoje pozytywne właściwości w kosmetyce i medycynie naturalnej.

Jak powszechnie wiadomo, pokrzywa uznawana jest za zioło, które wykazuje szkodliwe działanie na ludzką skórę. Niewątpliwie większość z nas doświadczyła kiedyś sytuacji, gdy po poparzeniu pokrzywą na skórze pojawiły się swędzące, nieestetyczne bąble, które są wynikiem stanu zapalnego. Ciekawostką jest fakt, iż powstałe zmiany wcale nie są toksyczne i zwykle samoistnie znikają po krótkim czasie.

Warto wiedzieć, że w pokrzywie kryje się niezliczona ilość związków, które wykazują pozytywne właściwości dla naszego zdrowia.

Skład i właściwości pokrzywy

Pokrzywa jest wielką skarbnicą aktywnych składników, które przyczyniają się do poprawy funkcjonowania całego organizmu ludzkiego. Znajdziemy w niej m.in  wysoką zawartość chlorofilu, soli mineralnych, a także cennych dla zdrowia pierwiastków, takich jak magnez, potas, żelazo, wapń i krzem. Roślina ta jest również bogatym źródłem witamin, m.in  witaminy A, C, witamin z grupy B i witaminy K.

Oprócz wyżej wymienionych, zioło to kryje w sobie garbniki, flawonoidy, taniny i ksantofil.

Zważając na liczne zawarcie różnorodnych związków, nie ulega wątpliwości, że regularne stosowanie pokrzywy w rozmaitych formach (np. w postaci naparów lub okładów) może poprawić ogólne funkcjonowanie i samopoczucie. Nie bez powodu więc pokrzywa w ziołolecznictwie stosowana jest od setek lat.

Zapobiega niedoborom żelaza

Jak wspomnieliśmy, roślina ta zawiera wysoką ilość żelaza. Z tego względu jej stosowanie poleca się osobom narażonym lub chorującym na anemię oraz  posiadającym niedobór tego pierwiastka. Z kolei polifenole, które również możemy pozyskać dzięki zastosowaniu tej rośliny, odpowiadają za ochronę naszego organizmu przed rozwinięciem wielu groźnych chorób. Antyoksydanty wspomagają również usuwanie z organizmu toksycznych związków.

Wspomaga leczenie reumatyzmu

Istotny jest fakt, iż naukowcy z zakresu narządu ruchu polecają stosowanie liści pokrzywy jako pomoc w poprawie ukrwienia. Warto więc parzące liście tej rośliny wykorzystywać jako okłady ciała. Jak wykazują badania – regularne stosowanie tej metody pozwala zmniejszyć objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wzmacnia układ pokarmowy

Pokrzywa – dzięki zawartości sekretyny – pomoże również w usprawnieniu funkcjonowania układu pokarmowego. Związek ten odpowiada za poprawę kondycji wątroby oraz wpływa na likwidację procesów zapalnych w jelicie grubym. Sekretyna wpływa także na aktywizację trzustki.

Wzmacnia włosy

Prawdopodobnie wszyscy słyszeliśmy, że pokrzywa na włosy to jeden z najczęściej stosowanych naturalnych metod pielęgnacji. Głównie korzeń tej rośliny jest świetnym elementem w kuracji przeciw ich wypadaniu. Warto również płukać włosy naparem z jej liści. Pokrzywa jest także stosowana jako składnik kosmetyków naturalnych ze względu na właściwości nawilżające skórę.

Kto nie powinien pić pokrzywy?

Picie naparów z pokrzywy nie jest jednak wskazane dla każdego. Rośliny tej powinny unikać przede wszystkim osoby chorujące na cukrzycę, gdyż może to zmniejszyć lub spotęgować działanie przyjmowanych leków. Warto więc przed podjęciem decyzji o stosowaniu pokrzywy skonsultować się z lekarzem.

Naparu z pokrzywy nie mogą również pić osoby, u których planuje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, a także ci, którzy takowy przeszli oraz osoby przyjmujące środki przeciwzakrzepowe, chorujące na obrzęki serca i kobiety z cystami.