Jak zwalczać mszyce?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczny prąd w domu nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczny prąd w domu należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Mszyce są małymi owadami, które są roślinożerne. Zwalczanie ich na działce lub w ogrodzie jest trudne z uwagi na bardzo dużą płodność samic oraz jednoczesne występowanie w sezonie wiosenno-letnim wielu pokoleń.

Cenne wskazówki

  • Na atak mszyc narażone są najbardziej rośliny osłabione lub te o wybujałych i delikatnych pędach.
  • Mszyce nie lubią intensywnego zapachu wielu roślin. Warto więc sadzić na działce: lawendę, anyż, pomidory, czosnek, szczypiorek, cebulę, petunię.
  • Rozwojowi mszyc sprzyja nadmierne zagęszczenie roślin oraz chwasty w ogrodzie.
  • Tępienie mszyc należy zacząć niezwłocznie po pierwszym zauważeniu szkodników.
  • Naturalnym sposobem na mszyce są napary, gnojówki (z pokrzywy) lub wywary (z krwawnika pospolitego, czosnku i cebuli).

Mszyce niszczą nie tylko rośliny ozdobne, ale i warzywa. Na rynku jest dużo preparatów ochrony roślin przed mszycami. Należy jednak pamiętać, że ekologiczne, naturalne metody zwalczania mszyc są także skuteczne.