Jak być Eko Mamą?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczny prąd w domu nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczny prąd w domu należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wraz z pojawieniem się dziecka życie kobiety ulega gwałtownej zmianie, a w głowie rodzi się wiele pytań i obaw. Już w okresie ciąży warto odżywiać się zdrowo, by dostarczać swojemu maluszkowi wszystkiego co najlepsze. W tym okresie każda kobieta zaczyna coraz uważniej patrzyć na to, co je i coraz poważniej zastanawia się jak zapewnić swojemu dziecku zdrowe i ekologiczne życie.

Warto pamiętać o tym, że szczęśliwa matka to szczęśliwe dzieci. Co przynosi najwięcej frajdy? Zdecydowanie zdrowy tryb życia oraz ekologiczne bytowanie. Jak zostać ekomamą? Przedstawiamy zatem kilka kroków, które każda matka powinna zmienić w swoim życiu, aby stać się eko.

Jedzenie

Po zajściu w ciążę każda kobieta od razu zmienia swój sposób odżywiania, co jest bardzo dobrym krokiem. Już od najwcześniejszych etapów życia dziecka powinno się mu dostarczać zdrowych substancji i pokarmów. Produkty powinny być wybierane w miarę możliwości jak najmniej przetworzone. Przed zakupieniem ich powinno czytać się etykiety i wybierać te, które zawierają jak najmniej składników chemicznych. Warzywa i owoce kupuj na bazarkach, targach czy giełdach, gdyż tam są najzdrowsze (KUPUJ ICH JAK NAJWIĘCEJ!). Skonstruuj dla siebie i swojej rodziny zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Karm swoje dziecko piersią – to najlepszy i najbardziej naturalny sposób dostarczania pożywienia Twojemu maluszkowi.

Kosmetyki

Skóra dziecka jest kilka razy cieńsza i bardziej delikatna od skóry człowieka dorosłego, dlatego wybieraj kosmetyki mądrze i rozważnie. Sprawdzaj ich skład przed zakupieniem i wybieraj te, które są wytwarzane z naturalnych składników (tzw. ekokosmetyków, o których pisaliśmy wcześniej). Jeśli na opakowaniu kosmetyku znajdziesz logo jednej z ww. organizacji certyfikujących, możesz być pewna, że kosmetyk ten spełnia określone wymogi jakościowe, a jego skład oparty jest o surowce naturalne.

Pieluchy

Kiedy maluch już przywita na świat pojawia się kolejne pytanie: które pieluchy będą dla niego najlepsze? Jednorazówki równają się tonom śmieci, ale są wygodne dla rodziców, choć kosztują dużo. W dzisiejszych czasach pielucha wielokrotnego użytku to nie tylko tradycyjna tetra, wybór materiałów, wzorów i kolorów jest naprawdę duży. Jest to już kwestia indywidualna.

Chusteczki nawilżone

W sklepach znajdziemy ich całe mnóstwo, półki są nimi solidnie zapełnione. Najlepszym
rozwiązaniem jest metoda eko – wycieranie pupy dziecka namoczonym ręczniczkiem, który później pierzesz razem z pieluchami. Jednorazówki są jednak bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Staraj się wybierać chusteczki biodegradowalne, gdyż nie są one wybielane chlorem oraz nie zawierają niekorzystnych składników.

Zabawki

Mnóstwo zabawek sprzedawanych w naszym kraju zawiera wiele szkodliwych dla zdrowia składników, min. ftalany, formaldehydy, związki ołowiu i bisfenol (BPA). Związki te w przyszłości mogą powodować u dzieci zaburzenia hormonalne, zaburzenia płodności czy nowotwory. Wybieraj więc zabawki pochodzące ze sprawdzonych źródeł – najlepiej oznaczonych znakiem CE, posiadających pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz przeznaczone dla odpowiedniej grupy wiekowej. Najlepsze są zabawki drewniane, które są bardzo przyjazne dla środowiska.

Środowisko domowe

Pojawienie się nowego członka zazwyczaj wiąże się z przeprowadzeniem w domu remontu i odświeżeniem wnętrza. Wybieraj wówczas materiały ekologiczne przyjazne dla środowiska, np. farby i lakiery o zmniejszonej zawartości lotnych związków organicznych. Meble do pokoiku dziecka powinny również spełniać normy bezpieczeństwa. Sprzątając w domu wybieraj najmniej chemiczne produkty lub stosuj jak najczęściej naturalne środki czystości: sodę oczyszczoną, ocet, cytrynę. Używaj również energooszczędnych świetlówek.

Wychowanie

Odpowiednie wychowanie to najcenniejsza rzecz jaką możesz dać dziecku. Przekazanie mu
właściwych wartości, wychowanie w bliskości, czy liczenie się z potrzebami dziecka wiąże się z życiem z samą sobą. Nikt nie jest doskonały i każdemu może przytrafić się gorszy dzień, ale najważniejsze w tym wszystkim jest niezaniedbywanie dziecka i życie z własnymi przekonaniami. Grunt to robić coś według własnych upodobań, a wtedy sukces przyjdzie sam.